Jak wyczyścić fugi?

Nieskazitelne czyste fugi stanowią idealne podkreślenie sterylności łazienki. Są one położone pomiędzy płytkami i często poniżej ich poziomu. Z tego powodu stanowią one miejsce, w którym zbierają się zanieczyszczenia. W przypadku ich zaniedbania osadzić i rozwinąć się mogą na nich groźne dla zdrowia pleśnie i grzyby. Jak temu zapobiec dowiesz się w poniższym wpisie.

 

Jak wyczyścić fugi na ścianach?

Fugi na ścianach często są zabrudzone naciekami skraplanej wody, która szczególnie lubi się zbierać w pobliżu skosu ścian. Aby je dokładnie wyczyścić należy wpierw wysuszyć. Następnie warto użyć specjalnego detergentu, który zmiękczy powstały kamień. W przypadku oporności powstałego zabrudzenia na fugach warto je delikatnie wyszorować.

jak wyczyscic fugi.jpg

Jak wyczyścić fugi na podłodze?

Zanim rozpoczniemy próby uporania się z zabrudzeniami fug, najpierw  usuńmy kurz, jeżeli takowy się pojawił na podłodze. Wystarczy do tego zwykły odkurzacz bądź specjalna ścierka do zbierania kurzu. Następnie należy dokładnie umyć mopem płytki z wykorzystaniem środka do mycia podłóg. Pozwoli to delikatnie namoczyć brud zebrany na paskach fugi. Później trzeba, podobnie jak w przypadku czyszczenia fug na ścianach, rozprowadzić dokładnie dedykowane środki do czyszczenia oraz wyszorować przestrzenie między płytkami. Na sam koniec powinno się zmyć wszystko wodą oraz zaimpregnować płytki podłogowe z fugami.

 

Jak wyczyścić fugi z pleśni?

Łazienka tak jak i kuchnia są takimi miejscami, które są szczególnie wystawione na działanie wilgoci oraz wysokiej temperatury. Są to idealne warunki do rozwoju tak i pleśni jak i grzybów. O wiele łatwiej jest systematycznie prowadzić profilaktykę zapobiegania ich zagnieżdżeniu się między płytkami. Kiedy dopuścimy do tego by powstały charakterystyczne ciemne plamy na fugach to jest za późno. Pleśń już się zadomowiła. Wówczas większość domowych sposobów jak wykorzystanie octu czy soku z cytryny będzie nie wystarczające. Wówczas niezbędne może się okazać skorzystanie z bogatego asortymentu, którym dysponuje hurtownia chemiczna internetowa sklepu Stocker. Bardzo skuteczne w walce z pleśnią będą preparaty, które zawierają min. chlor. Alternatywą dla likwidowania niewielkich plam pleśni i grzybów może być potraktowanie ich działaniem gorącej pary wodnej za pomocą specjalnych urządzeń.

 

Jaka chemia do czyszczenia fug?

Większość preparatów dostępnych na rynków do czyszczenia fug opierają się na działaniu na brud, pleśnie, grzyby, a także bakterie, substancji o bardzo niskim pH. Zwykle oscyluje ono w okolicach 1-5 jednostek w skali pH. Jednym z takich kwaśnych preparatów o właściwościach żrących jest Clinex W3 Forte. Najbardziej ergonomiczne jest kupno preparatów czyszczących w postaci najlepiej koncentratów, dzięki którym możliwe będzie dostosowanie jego mocy do zakresu zabrudzenia poprzez mniejsze bądź większe rozcieńczanie.