Jak usuwać kamień w łazience i kuchni?

W łazience spędzamy średnio 2 lata swojego życia. Naturalnym jest, że ulega ona zabrudzeniom, z których wiele ma tendencje do szybkiego i trwałego gromadzenia się. Do najbardziej uporczywych zabrudzeń przyczyniają się przede wszystkim kamień, osad mydlany oraz rdza. W tym wpisie dowiesz się jak się ich skutecznie pozbyć.

Jak powstają zabrudzenia w łazience?

Tak powszechny w łazienkach powstający kamień jest wynikiem odkładania się soli wapnia oraz magnezu. Znajdują się naturalnie w każdej wodzie wodociągowej w mniejszej bądź większej ilości. Najbardziej nieestetyczne zabrudzenie powodowane jest przez węglan wapnia, który powstaje pod wpływem działania wysokiej temperatury. Z tego tytułu nawarstwiają się przede wszystkim w okolicach baterii łazienkowych, prowadząc do ich zatkania w długim terminie. Mimo tego nowoczesne środki na kamień spokojnie sobie z nimi uporają. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem, który wpływa nie tylko na estetykę armatury łazienkowej jest rdza. Pojawia się ona wszędzie tam gdzie doszło do mikro lub makro uszkodzeń metalicznych elementów przy jednoczesnym działaniu dużej wilgotności, której praktycznie nie da się uniknąć w żadnej łazience.

jak usuwac kamien z kuchni i z azienki c

Domowe sposoby usuwania kamienia

Przy niewielkich i świeżych zabrudzeniach można poradzić sobie z nimi, korzystając z bez użycia specjalistycznych substancji. Popularny i ogólnodostępny naturalny środek do usuwania kamienia z kabiny prysznicowej to sok z cytryny i ocet. Nie są one tak inwazyjne jak profesjonalna chemia do czyszczenia, dzięki czemu są bardziej obojętne ekologiczne. Do nieco mniej naturalnych, aczkolwiek bardzo skutecznych metod jest stworzenie domowej pasty do czyszczenia kamienia. Składa się ona w proporcji 1:3 z wody oraz sody oczyszczonej. Należy ją nałożyć na zabrudzoną kamieniem powierzchnię i po dwóch godzinach należy zmyć oraz wytrzeć do sucha.

Profesjonalne środki chemiczne do czyszczenia

Gdy zawodzą naturalne i domowe sposoby utrzymania czystości w łazience przychodzi czas na użycie mocniejszych środków. Profesjonalna chemia na kamień i rdzę takie jak Roko Clasik kamień i rdza opierają swoją skuteczność w dużej mierze na bardzo niskim, kwasowym poziomie pH. Dzięki temu posiadają również właściwości antybakteryjne, a także dobrze radzą sobie z zabrudzeniami cementem i pozostałymi osadami organicznymi. Nadają się one do czyszczenia wszystkich powierzchni kwasoodpornych takich jak: kauczuk, guma, szkło, ceramika, a także niektórych metali np. stopów stali kwasoodpornej.