Biały, czy szary papier toaletowy - jaka jest różnica?

Papier toaletowy szary jest ekologiczny, bo powstaje z makulatury. Biały papier toaletowy zaś produkowany jest z celulozy, co oznacza, że wyprodukowanie każdej rolki wymaga czerpania ze źródeł naturalnych, jakimi są drzewa. Niestety jednak, szary papier toaletowy nie jest zbyt komfortowy. Charakteryzuje się dużą szorstkością, jest też sztywny i według wielu nie wygląda estetycznie. Negatywne skojarzenia prawdopodobnie mają źródło w czasach komunizmu, gdy szary papier był koniecznością i był traktowany jako produkt drugiej kategorii. Dziś trudno wyobrazić sobie luksusowy hotel lub dobrą restaurację bez dobrej jakości białego, najlepiej pachnącego, 2-warstwowego papieru toaletowego. Trzeba jednak wiedzieć, że papier toaletowy nasączony substancjami chemicznymi lub z nadrukowanym rysunkiem nie jest najzdrowszy. Pojawia się coraz więcej badań, które mówią nam jasno: używanie białego papieru toaletowego z rysunkami pachnącego rumiankiem, konwalia lub innymi zapachami, podnosi ryzyko występowania raka u człowieka. Dodatkowo, biel papieru toaletowego uzyskuje się poprzez wybielanie masy papierowej, co generuje duże straty energii i nie jest rozwiązaniem ekologicznym.

Dlaczego należy kupować papier toaletowy w sprawdzonej hurtowni, czyli sprawdź, jakie sztuczki stosują producenci

Z drugiej jednak strony, biały papier toaletowy jest znacznie bardziej wydajny niż papier szary. Kupno rolki szarego papieru toaletowego jest tańsze niż zakupienie rolki białej. Jednak szary papier skończy nam się znacznie szybciej niż biała rolka o tej samej wielkości. Dlatego fakt, że szary papier toaletowy jest tańszy nie oznacza, że zainwestowanie w niego będzie bardziej opłacalne niż zatowarowanie się w papier biały. Wiedzą to właściciele lokali gastronomicznych oraz obiektów hotelowych. Zdecydowanie stawiają na rozwiązanie polegające na tym, że sprawdzona hurtownia papieru toaletowego dostarczy im produkt od dobrego producenta papieru toaletowego białego, który nie stosuje szwindli typu nawijanie papieru na duże rolki lub nawijanie go luźno - po to, aby wizualnie zwiększyć jego masę.

Papier toaletowy - z czego jest zrobiony?

Papier toaletowy biały powstaje z celulozy, która jest polisacharydem pochodzącym z włókien roślinnych. Pozyskuje się go ze świerku, konopi, ze zbóż lub z trzciny. To właśnie celuloza nadaje białemu papierowi miękkość i wytrzymałość, której brakuje papierowi wytwarzanemu z makulatury. Jak wygląda proces produkcji papieru z celulozy? Na początku, z celulozy tworzy się masę papierniczą, która następnie jest odwadniana i suszona. Po wysuszeniu, produkt jest nawijany na duże rolki. Na tym etapie sprawdza się, czy papier wytrzymuje różnorodne warunki. Na końcu, papier toaletowy jest paczkowany, a następnie zostaje przeznaczony do sprzedaży. Tak samo wytwarzane są ręczniki papierowe ZZ.

Jaki papier toaletowy jest najzdrowszy?

Badania wykazują, że papier toaletowy może zawierać chlor, który nie oddziałuje pozytywnie na nasz organizm. Ze względu na to, że papier ma dużą styczność z naszym ciałem (kontakt z błoną śluzową i skórą), jest to realne zagrożenie. Dość powszechnym problemem są również alergie wywoływane przez ciągły kontakt z papierem toaletowym. Są to nieprzyjemne stany, które doprowadzają nie tylko do podrażnień miejsc intymnych, ale także mogą wywoływać stany zapalne i grzybice. Zaleca się unikanie papieru toaletowego kolorowego, co zawiera wiele barwników, które po wniknięciu w struktury skory mogą doprowadzać do licznych skutków zdrowotnych. Dotyczy to na przykład popularnych prezentów w postaci rolet papieru toaletowego zadrukowanego na wzór banknotów dolarowych. Poza barwnikami, konieczne jest zwrócenie uwagi na obecność kleju i substancji zwiększających wytrzymałość produktu. Tutaj posłużą nam informacje od producenta - warto o nie zabiegać, gdy chcemy być świadomymi konsumentami.