Profesjonalne środki do czyszczenia miejsc publicznych - czym różnią się od chemii drogeryjnej?

Dlaczego tradycyjne domowe środki czystości, kupowane w drogerii na rogu nie są wystarczające dla sprzątania przestrzeni użyteczności publicznej? Jaka jest różnica między zwykłymi preparatami do czyszczenia, a chemią profesjonalną? Sprawdźcie!

Dlaczego chemia domowa nie wystarczy do czyszczenia miejsc publicznych?

Miejsca użyteczności publicznej, takie jak urzędy, szkoły, poczekalnie szpitalne, biblioteki, uczelnie, a także halle w biurowcach i centra handlowe są odwiedzane przez mnóstwo ludzi. To powoduje, że ilość i różnorodność zarazków, które są nanoszone do takiego miejsca jest zdecydowanie większa niż w przypadku domu jednorodzinnego, w którym zamieszkuje ograniczona i stała liczba mieszkańców. Z tego właśnie powodu - intensywności użytkowania - zwykłe sprzątanie w miejscach publicznych nie jest wystarczające. I ile w domu lub mieszkaniu należy zachować szczególną ostrożność w przypadku takich miejsc jak przedpokój i strefa wokół wejścia do domu (tam zostawiamy obuwie), tak już w kuchni lub w salonie mamy strefę znacznie mniej narażoną na taką ilość drobnoustrojów, która przewija się przez podłogę w najbliższym zakładzie ubezpieczeń społecznych.

Profesjonalne środki czystości - mają większą wydajność

Profesjonalne środki czystości są bardziej skoncentrowane niż popularne preparaty czyszczące domowe. Dodatkowo, mają większą zawartość agresywnej chemii, która pozwala szybko zabić drobnoustroje. Dzięki temu, że są to skoncentrowane środki chemiczne, są one bardzo wydajne. Używamy znacznie mniej środka chemicznego przeznaczonego do profesjonalnego zastosowania niż analogicznego środka z zakresu chemii domowej. Dodatkowo, profesjonalne preparaty sprzedawane są w dużych, pięciolitrowych opakowaniach, co jeszcze bardziej wydłuża czas ich użytkowania. Popularny Ajax płyn, który sprzedawany jest w małych opakowaniach, ma kolorowe zabarwienie i ładny zapach, nie jest przeznaczony dla firm sprzątających. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się w gospodarstwie domowym, gdzie zatowarowanie się w hurtowe ilości wydajnego płynu jest na wagę złota.
Dodatkowo, profesjonalne środki do sprzątania, dzięki zwiększonej wydajności, pozwalają szybciej sprzątać nawet duże zabrudzenia, to również jest niezwykle istotne w przypadku, gdy ekipy sprzątające mają ograniczony czas na sprzątanie dużej powierzchni.

Jakich środków profesjonalnych używać do sprzątania miejsc publicznych?

Podłogi w miejscach użyteczności publicznej powinny być czyszczone przy użyciu chemii, która zawiera w składzie polimery. Polimery sprawiają, że powierzchnia jest nie tylko czyszczona (nawet z tłustych plam), ale także zabezpieczą małe rysy i wgłębienia w podłogach przed wnikaniem do niego brudu. Efektem tego jest nie tylko zwiększenie higieny, ale także podłoga staje się bardziej błyszcząca, wygląda na czystszą, odzyskuje swój kolor, a czyszczenie przy każdym kolejnym razie przebiega już prościej. Przykładem dobrego środka jest tutaj Clinex Scent. Jest to dokładny i wydajny preparat do czyszczenia podłogi niezawierający alergenów.

Okresowe czyszczenie podłóg preparatami na bazie alkoholu

Codzienne mycie podłogi nie zawsze pozwala na usuwanie zabrudzeń trudnych, które uparcie utrzymują się na powierzchni. Dlatego, okresowo należy stosować nieco bardziej agresywne metody. W urzędach zwykle raz na miesiąc odbywa się czyszczenie środkami na bazie alkoholu. Bardzo ważne jest, aby czyszczenie tego typu miało miejsce w czasie, kiedy miejsce jest wyłączone z użytkowania - alkohol będzie potrzebował czasu na odparowanie.

Zabezpieczenie podłóg przed zabrudzeniami

Ekipy sprzątające, odpowiedzialne za utrzymanie terenu w czystości, często decydują się na zastosowanie środków, które nie tylko pozwolą szybko i efektownie sprzątać oraz dezynfekować powierzchnie, ale także na użycie środków prewencyjnych. Na rynku są dostępne środki chemiczne tworzące trwałą i bardzo mocną powłokę odporną na uszkodzenia. Przykładem jest preparat do zabezpieczania posadzek Clinex Dispersion SOFT, wyprodukowany na bazie polimerów akrylowych. Nabłyszcza czyszczone powierzchnie i sprawia, że za każdym kolejnym razem są one prostsze do czyszczenia, bo są bogatsze o powłokę nadającą im odporność na wnikanie zanieczyszczeń i zarysowań.

Czyszczenie elementów plastikowych przez profesjonalne ekipy sprzątające

Stałym wyposażeniem miejsc użyteczności publicznych są powierzchnie plastikowe. Meble, ścianki działowe, urządzenia biurowe - to wszystko wyprodukowane jest z materiału, który z czasem żółknie od działającego światła słonecznego i pokrywa grubą warstwą trudnego do usunięcia brudu. Szorowanie takich powierzchni ostrą chemią nie jest skuteczne, bo akcesoria do sprzątania, których użyjemy w tym wypadku, mogą porysować powierzchnię. Dlatego zdecydowanie lepiej jest używać środków dedykowanych. Przykładem jest Clinex FastPlast, czyli delikatny, ale bardzo skuteczny środek do czyszczenia plastiku. Można używać go do usuwania brudu z wszelkich nawierzchni z tworzyw sztucznych: od sprzętu RTV, poprzez plastikowe krzesła w poczekalni, aż po plastikowe ścianki działowe w urzędach.

*wszystkie opisane w artykule środki chemiczne oferuje hurtownia chemii gospodarczej Stocker.